program pracy zdalnej

Jakie cechy wyróżniają intuicyjne i funkcjonalne oprogramowanie do rekrutacji?

Korzystanie z programu do rekrutacji może znacznie ułatwić zarządzanie procesem pozyskiwania pracownika. Mając na uwadze to, że na rynku dostępnych jest już wiele takich rozwiązań, przygotowaliśmy przewodnik, który pomoże Ci wybrać najlepiej dopasowany system ATS dla Twojego biznesu. Jakie cechy oprogramowania świadczą o funkcjonalności i intuicyjności platformy?

Po czym można poznać dobry system ATS?

W czasach pandemii wiele firm zdecydowało się przenieść rekrutację — która dotychczas odbywała się w modelu hybrydowym — w całości do sieci. Takie rozwiązanie było podyktowane potrzebą chwili, jednak wszystko wskazuje na to, że wiele przedsiębiorstw pozostanie przy nim na dłużej ze względu na wygodę, jaką gwarantuje. Wybór takiego modelu wiąże się z wieloma nowymi możliwościami, ale też generuje różne wyzwania.

Zapanowanie nad wirtualną rekrutacją wymaga metodyczności i dokładności oraz koordynacji działań. Pomaga w tym system do rekrutacji — ATS — który jest coraz częściej wykorzystywanym narzędziem w sektorze HR, również w Polsce. Wśród rodzimych dostawców tego typu rozwiązań można wymienić między innymi firmę ElevatoSoftware.

Co to jest ATS?

ATS to skrót od Apllicant Tracking System. Jest to oprogramowanie do rekrutacji, które zapewnia obsługę całego przeprowadzanego online procesu pozyskiwania pracownika. Porządkuje ono cały proces, umożliwiając zbieranie aplikacji z różnych źródeł w jednym miejscu oraz przetwarzanie zawartych w nim danych. System HR opiera się na efektywnym zarządzaniu danymi, częściowo automatyzując żmudne i obarczone ryzykiem błędu procesy w ramach rekrutacji.

Jak to możliwe, że system do rekrutacji można zintegrować z różnymi kanałami komunikacji, eksportując stworzony przez siebie na platformie formularz aplikacyjny? Dzięki rosnącej popularności oprogramowania ATS większość serwisów ogłoszeniowych współpracuje z jego dostawcami, co gwarantuje dobrą integrację.

Cechy dobrego systemu ATS — jak go rozpoznać?

Intuicyjny system do rekrutacji umożliwia wygodne projektowanie systemu rekrutacyjnego krok po kroku, skrojonego pod potrzeby firmy. Duża elastyczność, możliwość dodania dowolnej liczby etapów i wyznaczania ich czasu trwania — wszystko to ułatwia stworzenie efektywnej i skutecznej rekrutacji.

Dobrze skonstruowany system ATS powinien umożliwiać również:

  • tworzenie rozbudowanych formularzy rekrutacyjnych;

  • dystrybucję ogłoszeń i formularzy rekrutacyjnych w różnych kanałach komunikacji, a także wygodne zarządzanie nimi;

  • zbieranie danych pozyskanych za pośrednictwem różnych kanałów komunikacji;

  • przetwarzanie i kategoryzowanie danych, co ułatwia wyłonienie najważniejszych informacji z perspektywy pracodawcy;

  • zbieranie i zarządzanie zgodami na przetwarzanie danych osobowych i możliwość dodawania gotowych klauzul w formularzach aplikacyjnych;

  • wygodną komunikację z kandydatami;

  • personalizację wiadomości;

  • historię korespondencji z poszczególnymi kandydatami.

Wybierając oprogramowanie do rekrutacji, warto zwrócić uwagę na intuicyjność interfejsu. Prosty i przejrzysty design ułatwia projektowanie wydajnych procesów rekrutacyjnych. W niektórych branżach, gdzie przed zatrudnieniem konieczne jest zweryfikowanie twardych umiejętności — jak na przykład IT, bardzo istotna może okazać się możliwość uwzględnienia w procesie specjalnie przygotowanych zadań rekrutacyjnych oraz zbieranie ich wyników.

System rekrutacyjny ATS powinien również zapewniać najwyższe standardy zabezpieczeń w związku z przetwarzaniem danych osobowych narażonych na wyciek. Sprawdzony dostawca oprogramowania to podstawa!

Dodaj komentarz