Czy można wypłacić pieniądze z IKZE?

IKZE – Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to sposób na gromadzenie kapitału, żeby dodatkowo zabezpieczyć się na czas emerytury. Z definicji ten produkt finansowy jest przeznaczony na długoterminowe wpłaty, z których można skorzystać po ukończeniu aktywności zawodowej. Czy to oznacza, że pieniędzy z IKZE nie można wypłacić? Absolutnie nie – pieniądze zgromadzone na IKZE mogą być pobrane wcześniej. Z czym się wiąże takie rozwiązanie i na jakich zasadach się odbywa?

Czym jest IKZE?

IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, to obok IKE i PPE jeden z elementów trzeciego filaru planu emerytalnego. Może przybierać różne formy – od konta oszczędnościowego, przez fundusze inwestycyjne, aż do indywidualnego rachunku w domu maklerskim. Niezależnie od wybranej formy pieniądze przekazane każdego roku na IKZE mogą zostać objęte ulgą podatkową, co sprawia, że pierwsze korzyści z konta tego typu można odczuć jeszcze przed emeryturą.

Na IKZE każdego roku może trafić określona suma pieniędzy w skali roku. W przypadku pracowników etatowych na IKZE może zostać zgromadzone 7106,40 złotych. Jeśli osoba, która chce skorzystać z możliwości ulokowania kapitału w IKZE jest przedsiębiorcą, w takim wypadku może umieścić tam łączną kwotę 10 656,60 złotych. Warto pamiętać jednak o tym, że te limity ulegają zmianie każdego roku.

Wypłata pieniędzy z IKZE

IKZE to produkt finansowy, który z definicji ma zachęcić obywateli do gromadzenia funduszy na czas emerytury i tym samym do zabezpieczenia swojego standardu życia w tym okresie. W związku z tym najbardziej referencyjne warunki wypłaty IKZE spotkają osobę, która:

  • ukończy 65. rok życia;
  • dokonała wpłat na fundusz IKZE przynajmniej w pięciu latach.

W takiej sytuacji od wypłaty pieniędzy z IKZE przyjdzie tej osobie zapłacić jedynie podatek liniowy, wynoszący 10%. Nie oznacza to jednak, że pieniądze z konta tego typu nie mogą zostać wypłacone wcześniej. Jest to jak najbardziej możliwe, jednak każdy, kto zdecyduje się na takie rozwiązanie, będzie musiał przygotować się na mniejsze korzyści.

Wypłata z IKZE przed 65. rokiem życia

Jedne z największych korzyści z IKZE to ulgi podatkowe. Kwotę wpłacaną na rzecz IKZE każdego roku można odliczyć od podatku dochodowego, niezależnie od systemu opodatkowania. W przypadku wcześniejszej wypłaty pieniędzy z konta IKZE jego użytkownik zapłaci jedynie 10% podatku od zgromadzonej kwoty. Co więcej, zostanie on pobrany w sposób w pełni automatyczny przez instytucję, która obsługuje konto.

W przypadku wcześniejszego zerwania konta IKZE pierwszą konsekwencją dla zdecydowanej na to osoby będzie podwyższenie podstawy dochodu, do której wliczą się fundusze zgromadzone na IKZE. Tym samym za wcześniejsze zakończenie prowadzenia konta IKZE będziemy musieli zapłacić minimum 17% podatku PIT. Podatek nie zostanie odprowadzony automatycznie.

Może zdarzyć się też tak, że wypłacenie konta z IKZE przeniesie obywatela na drugi próg podatkowy, nawet jeśli wcześniej nie wykazywał odpowiedniego dochodu. Wiąże się to z faktem, że pieniądze wypłacane z zerwanego konta IKZE są wypłacane jednorazowo i jeśli zostanie zgromadzona tam duża kwota, jej wartość może skutecznie zwiększyć podstawę opodatkowania.

Kolejną niedogodnością, na jaką musi przygotować się osoba zrywająca wcześniej swój rachunek IKZE, jest fakt, że nie może on zostać ponownie otwarty. Zerwanie IKZE jest jednorazowe i wiążące, więc osoba, która się na to zdecyduje, będzie musiała wybrać nowy produkt, jeśli w przyszłości chciałaby wrócić do prowadzenia IKZE.

Dodaj komentarz