sklepy internetowe

FinTech – czym jest ta branża i czy warto w niej pracować?

Nasz świat nieustannie gna do przodu. Zasadniczo jest to bardzo dobra wiadomość, gdyż rozwój technologiczny pozwala nam na rozwiązywanie coraz to nowych problemów. Jednakże, szybkie tempo zmian, wymusza na nas poniekąd, byśmy się szybko do nich przystosowywali. W codziennym biegu, bardzo łatwo jest przegapić wszystkie nowinki. Dzisiaj zajmiemy się właśnie jedną z nich – branża fintech rozwija się wręcz rewelacyjnie i zdecydowanie warto dowiedzieć się o niej czegoś więcej.

Branża fintech – czym ona w ogóle jest?

Chociaż kolejne „fintechy” coraz szybciej i bardziej dynamicznie się rozwijają, wielu z nas nawet nie wie, czym zajmuje się ta branża. Z pomocą może nam przyjść sama ta nazwa, łącząca w sobie dwa angielskie słowa – finance, czyli odpowiednik naszych finansów oraz technology, czyli technologia.

Dokładnie tym zajmuje się branża fintech – dostarczaniem nowatorskich rozwiązań finansowych w kontekście nowoczesnych technologii. Wydaje się to stosunkowo proste, do momentu, kiedy nie uświadomimy sobie, jak szeroka może być ta branża. W spektrum jej zainteresowań wchodzą chociażby e-commerce, czyli sklepy internetowe, mobilne płatności, obsługa kont bankowych, kryptowaluty, lub nawet współdzielenie samochodów, tak zwany carsharing.

Czym zajmuje się fintech?

Jak można się domyślić po lekturze poprzedniego akapitu, branża fintech to bardzo szerokie spektrum różnych przedsiębiorstw. W celu lepszego zrozumienia jakie podmioty gospodarcze mogą współtworzyć branżę finttech, wymieńmy kilka z nich. Fintech, to przede wszystkim:

  • obsługa płatności internetowych;
  • bankowość mobilna;
  • kryptowaluty i rozwiązania oparte na blockchainie;
  • „internet rzeczy”, czyli rozwiązania internetowe używane chociażby w sprzęcie RTV czy AGD, pozwalające nam skomunikować je z internetem;
  • pożyczki przez internet;
  • kantory internetowe.

Oczywiście, to nie wszystkie elementy tej branży, jednak ich wyszczególnienie pomaga nam lepiej zrozumieć, czym właściwie się ona zajmuje.

Czy ta branża jest przyszłościowa?

Być może trafiłeś na ten artykuł, gdyż zastanawiasz się nad przebranżowieniem i szukasz miejsca dla siebie. Odpowiedzmy więc na ważne w tym kontekście pytanie – czy branża fintech jest przyszłościowa dla ludzi, którzy chcieliby w niej pracować?

Oczywiście nikt nie wie, co przydarzy się w przyszłości i jakie kolejne nowinki na rynku finansów na nas czekają, jednakże na ten moment, można powiedzieć ze stuprocentową pewnością, że branża fintech jest niezwykle przyszłościowa. Wynika to z jej oparcia o internet, który w dalszym ciągu nie dociera do każdego zakątka świata. Dla osób z naszego kręgu kulturowego może to być szokiem, ale internet ma jeszcze wiele miejsca do potencjalnego rozwoju.

Warto także zauważyć, że szeroka gama produktów i usług w tej branży, także może się przełożyć na jej perspektywy. Z czasem i dalszym rozwojem technologii, może jeszcze przybyć odłamów branży fintech, które będą potrzebowały specjalistów do pracy. Warto pomyśleć nad tym już teraz i zastanowić się, jakie branża fintech może dać nam perspektywy w dłuższym terminie.

Dodaj komentarz