firma

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Chcąc posiadać własną firmę, zdecydowanie musimy nie tylko przygotować odpowiedni plan biznesowy i posiadać wkład własny, ale przede wszystkim zająć się wszystkimi formalnościami, których niestety jest dość dużo. Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej wymaga między innymi rejestracji w CEIDG, jak również w urzędzie skarbowym. Warto również pomyśleć o skorzystaniu z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego, które przeprowadzi nas przez cały proces.

Prowadzenie własnej firmy, własnej działalności gospodarczej to dla wielu osób spełnienie marzeń. Własna firma daje możliwość zarobienia odpowiedniej ilości pieniędzy, jak również elastycznego czasu pracy.

Chcąc prowadzić działalność jednoosobową, zdecydowanie jesteśmy także zobowiązani do tego, aby przejść przez wszystkie etapy administracyjne. Jeżeli nie mamy odpowiedniego doświadczenia, zdecydowanie warto poprosić o pomoc specjalistę, np. księgowego. Wiedza takiej osoby pozwoli nam na to, aby cały proces przebiegł bez żadnych przeszkód.

Jak założyć firmę?

Założenie firmy nie jest skomplikowane, o ile wszystko będziemy robić bez przeszkód. Pierwszym krokiem jest rejestracja firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. To internetowa baza, która pozwala szybko i bez przeszkód złożyć założyć firmę. W CEIDG wypełniamy wszystkie niezbędne pola, podajemy dane rejestracyjne firmy, wybieramy również PKD (to specjalny kod określający rodzaj działalności). W sytuacji, gdy zakładamy jednoosobową firmę, nasz NIP prywatny będzie również firmowym.

Obecnie jedną z najważniejszych kwestii jest wybór formy opodatkowania.

Firmę również musimy zgłosić do urzędu skarbowego. To właśnie tam wskazujemy między innymi numer rachunku bankowego, formę opodatkowania, rejestrujemy się, jako płatnik VAT.

Jaka forma opodatkowania dla jednoosobowej firmy?

Jeśli chcemy wybrać najlepszą formę opodatkowania, zdecydowanie powinniśmy skorzystać z pomocy doświadczonego księgowego, który na podstawie naszego PKD, jak również prognozowanych dochodów podpowie, jak rozliczać się z urzędem skarbowym. Obecnie przepisy związane z Polskim Ładem sprawiły, że forma opodatkowania ma ogromny wpływ na to, jakie zobowiązania będziemy musieli opłacać.

Biuro księgowe również zajmie się przygotowaniem odpowiedniego upoważnienia, dzięki któremu będzie mogło nas reprezentować przed urzędem skarbowym, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, jak również innymi organami.

Dodaj komentarz