Klimatyzator wodny – czym jest i jak działa?
W naszym kraju wraz z każdym rokiem rosną również średnie temperatury, a co za tym idzie lata są znacznie bardziej uciążliwe i tygodnie z temperaturami powyżej 30 stopni Celsjusza to już nie fala upałów, a coraz częściej codzienność. Dlatego warto postawić na klimatyzator wodny. Co to za urządzenie i jak ono działa?
Czym jest klimatyzator wodny i jak można go wykorzystać?
Urządzenie jakim jest klimatyzator wodny, to nic innego niż maszyna, która ma na celu schłodzenie powietrza w pomieszczeniu. W tym zakresie nie różni się ona od innych klimatyzatorów, które również doprowadzają do tego, że temperatura powietrza w pomieszczeniu jest niższa i dzięki temu możliwe jest komfortowe w nim przebywanie podczas upałów.
Klimatyzatory wodne można wykorzystać na wiele sposobów. Jednym z nich jest chłodzenie hal magazynowych. Mowa tu jednak o mniejszych halach, gdyż w dużych potrzebne byłoby wykorzystanie wielu klimatyzatorów, co byłoby zbyt kosztowne, więc bardziej opłaca się postawić na duże systemy wentylacyjne, które wydajniej ochłodzą całe pomieszczenie.
Jak działa klimatyzator wodny?
Klimatyzator wodny posiada niezwykle prostą budowę, dzięki czemu jego działanie również nie jest specjalnie skomplikowane. Oprócz obudowy, którą widzimy na zewnątrz składa się on z filtra, wentylatora oraz zbiornika na zimną wodę, do którego można dodać kostki lodu, czy też wkłady chłodzące. Tylko te trzy elementy wystarczą do tego, by klimatyzator wodny mógł efektywnie schłodzić całe pomieszczenie i zapewnić w nim komfortowe warunki do przebywania, gdy na zewnątrz panują bardzo wysokie temperatury.
Urządzenie, jakim jest klimatyzator wodny schładza powietrze w prosty sposób. Pobierają one bowiem powietrze z pomieszczenia. Przechodzi ono przez schłodzony zimną wodą filtr i w ten sposób się ochładza, a następnie trafia do pomieszczenia z pomocą wentylatora. Takie powietrze jest nie tylko zimniejsze, ale też ma wyższą zawartość wilgoci, dzięki czemu klimatyzator wodny pozwala nie tylko na schłodzenie pomieszczenia, ale też regulację wilgotności w nim panującej.