Mieszkanie w kamienicy

Czy warto kupować mieszkanie w kamienicy?

Decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, możemy wybierać między kamienicą a nowym budownictwem. Dla wielu atrakcyjniejszym wyborem mogą wydawać się kamienice. Zwykle usytuowane są w centrum lub w jego pobliżu, a ceny mieszkań nie są zbyt wygórowane. Zanim jednak zdecydujemy się na taką inwestycję, powinniśmy dobrze przemyśleć wszelkie jej wady i zalety.

Dużo przestrzeni

Mieszkania w kamienicy charakteryzują się przede wszystkim wysokimi sufitami i większym metrażem w porównaniu do nowoczesnego budownictwa. Zwykle też charakteryzuje je praktyczny rozkład pomieszczeń. Wszystkie te cechy sprawiają, że bez problemu można zaaranżować mieszkanie w kamienicy zgodnie ze swoimi potrzebami. Duży atut stanowią również osobne kuchnie, ponieważ w nowoczesnym budownictwie dominują głównie aneksy.

Niby centrum, a sąsiadów nie słychać

Jednym z największych atutów kamienic są ich lokalizacje. Położone są one zwykle w centrum miasta bądź w jego pobliżu, dzięki czemu wszędzie jest blisko. Dodatkowo budynki te powstawały w czasach, gdy nie szczędzono na materiale. Ceglane ściany zapewniają doskonałą izolację akustyczną i nie trzeba martwić się, że kłopotliwi sąsiedzi uniemożliwią nam wieczorny odpoczynek. Co więcej, zwykle w mieszkaniach w kamienicach charakteryzują się dużymi oknami, dzięki czemu dociera więcej światła.

Uważaj na wady ukryte

Mieszkania w kamienicach, jak i same kamienice mogą mieć różne wady ukryte. Ciężko jest stwierdzić, jaki jest stan instalacji, kiedy mamy do czynienia z wyremontowanym mieszkaniem. Podobnie jest ze stanem budynku. Może okazać się, że przeszedł on jedynie kosmetyczne remonty, a jego stan techniczny jest w zły. Wszelkie tego typu wady czy usterki wiążą się z drogimi remontami, których koszta poniosą właściciele mieszkań w kamienicy.

Remonty mogą również okazać się problematyczne. Szczególnie wtedy, gdy kamienica została wpisana do rejestru zabytków. Wtedy do rozpoczęcia wszelkich prac niezbędna jest zgoda konserwatora zabytków. W takiej sytuacji nie można również przeprowadzić remontu zgodnie z własnym uznaniem. Należy pamiętać o wszelkich ograniczeniach oraz zadbać o historyczny wygląd budynku.

Mieszkanie w kamienicy ma wiele zalet. Atrakcyjne ceny czy dobra lokalizacja sprawiają, że wydaje się ono dobrą inwestycją. Zanim jednak się na nią zdecydujemy, powinniśmy pamiętać o ryzyku związanym z jego zakupem. Warto dowiedzieć nieco więcej o ostatnio przeprowadzonych remontach, żeby mieć pewność, że po zakupie nie wpakujemy się w kolejne koszty.

Dodaj komentarz