Rynek nieruchomości

Efekty pandemii na rynku nieruchomości

Pandemia wpłynęła nie tylko na nasze codzienne życie. Jej skutki dotknęły w mniejszym lub większym stopniu również różne gałęzie gospodarki. Podobnie jest z rynkiem nieruchomości. Nawet niedoświadczony inwestor może zauważyć pewne trendy, które są właśnie pokłosiem pandemii.

Ceny mieszkań stanęły w miejscu

Od kilku lat na rynku nieruchomości obserwuje się trend wzrostowy. Mieszkania z roku na rok stawały się coraz droższe. Obecnie jednak ceny zatrzymały się w miejscu. Jest to dobry moment na dokonanie inwestycji dla osób, które jeszcze tego nie zrobiły. Warto cały czas śledzić rynek, ponieważ niektórzy sugerują, że ceny mogą nawet zacząć spadać.

Problem mogą jedynie stanowić środki na zakup mieszkania, ponieważ coraz trudniej jest o kredyt. Zgodnie z danymi BIK, w maju 2020 roku wnioski o kredyt hipoteczny złożyło o 29 procent mniej osób w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym. Mimo iż ceny kredytów są niskie ze względu na niskie stopy procentowe, coraz ciężej o kredyt. Banki chcą zabezpieczyć się przed niewypłacalnością swoich klientów, która może być spowodowana obniżonymi pensjami, większym ryzykiem utraty pracy czy spowolnieniem gospodarczym.

Zmiana preferencji klientów

Kolejnym efektem jest również zmiana podejścia kupujących do nieruchomości. Na atrakcyjności zyskały domy jednorodzinne czy budynki na obrzeżach z balkonem, czy tarasem. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się natomiast małe mieszkania pod inwestycje. W obliczu pandemii klienci dostrzegli jak dostęp do świeżego powietrza i zielonych miejsc może znacznie wpłynąć na komfort życia.

Mniej inwestycji

Pandemia wpłynęła również na ilość rozpoczętych inwestycji. W przypadku okresu styczeń—kwiecień 2020 roku, zgodnie z danymi GUS, rozpoczęto budowę o 12,7 procent mniej mieszkań w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 roku. Natomiast w samym kwietniu spadek ten wynosił aż 37,8 procent.

Podobnie ma się sytuacja w przypadku udzielonych pozwoleń na budowę bądź zgłoszeń z projektem budowlanym. W przypadku okresu styczeń—kwiecień 2020 roku spadek wydanych pozwoleń na budowę wynosi 5,2 procent w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 roku.

Obecna sytuacja na rynku nieruchomości zachęca do inwestycji. Szczególnie w przypadku osób, które dysponują wolnymi środkami bądź mają stabilną, bezpieczną pracę. Ceny mieszkań stoją w miejscu, kredyty są tańsze ze względu na bardzo niskie stopy procentowe. Lepsza okazja do inwestycji z pewnością nie trafi się zbyt szybko.

Dodaj komentarz