limit

Czym jest szybki przelew i jak możemy go nadać?

Nasza codzienność jest pełna różnych płatności. Niezależnie czy chodzi o te mniejsze, czy większe, czasami kluczowy jest czas, w trakcie którego nasz odbiorca będzie mógł otrzymać przesyłane mu pieniądze. W sytuacji kiedy zalegamy z jakąś płatnością, czas w jaki nasz przelew dojdzie do odbiorcy będzie niezwykle istotny. Niestety, tradycyjne przelewy bankowe czasami mogą się księgować nawet do kilkudziesięciu godzin. Właśnie na takie okoliczności, niektóre banki i operatorzy usług finansowych, oferują nam szybkie przelewy. Czym one są i kiedy warto jest ich użyć?

Szybki przelew, czyli świetna opcja wtedy, kiedy kończy się nam termin zapłaty

W naszym życiu jest bardzo dużo momentów, kiedy będziemy zmuszeni do wykonania przelewu bankowego. Niezależnie czy chodzi tutaj o spłatę raty kredytu mieszkaniowego, czy opłatę za studia na prywatnej uczelni – niekiedy kluczowy może okazać się czas, w jakim odbiorca przelewu go otrzyma. Niekiedy niedopełnienie terminu zapłaty jest w stanie sprawić nam różne problemy. Na całe szczęście, zawsze w takich sytuacjach możemy skorzystać z szybkiego przelewu, takiego jak chociażby przelew Elixir.

O tym czym jest i jak działa przelew Elixir, można szerzej przeczytać pod tym linkiem: http://loando.pl/wpis/sesje-elixir-wychodzace-przychodzace. Dzisiaj jednak zajmiemy się tematem szybkiego przesyłu pieniędzy bardziej ogólnie, natomiast Elixir jest tylko jedną z opcji, na jaką możemy się zdecydować.

Czym jest szybki przelew?

Szybki przelew w kwestii technicznej, nie różni się zbytnio od klasycznego przelewu. Bank, lub inny operator takiej płatności, będzie potrzebował wszystkich niezbędnych danych by obsłużyć taki przelew, oraz nie różni się także sposób potwierdzenia takiego przelewu. Czym więc charakteryzuje się przelew szybki?

Przelewy szybkie mają trzy spore różnice, względem przelewów tradycyjnych. Pierwszą z nich jest fakt, że szybki przelew może być wykonany jedynie z konta prowadzonego w złotówkach i odebrany przez konto, które również jest prowadzone w złotówkach. W innym wypadku, przelew szybki nie będzie możliwy, co stanowi sporą różnicę względem klasycznego przelewu.

Drugą różnicą, która odróżnia przelew szybki od przelewu zwykłego jest fakt, że za pośrednictwem tego pierwszego jest możliwe wysłanie do 100 tysięcy złotych. W zwykłych przelewach nie ma takich limitów, lub ewentualnie są odgórnie wyznaczone przez operatora płatności.

Ostatnia różnica, jaką charakteryzuje się szybki przelew, to właśnie czas księgowania. To kluczowa sprawa, która pozwala szybkim przelewom być obsługiwanym w ciągu kilkudziesięciu sekund, nie natomiast w ciągu kilkudziesięciu godzin, jak ma to miejsce w wypadku tradycyjnych płatności.

Kto obsługuje przelew szybki?

Szybki przelew jest możliwy wtedy, kiedy odbywa się pomiędzy dwiema instytucjami, które mogą go obsłużyć. W praktyce wygląda to w ten sposób, że w Polsce mamy trzech operatorów, którzy są kluczowi dla obsługi szybkich przelewów. Jest to Elixir, BlueMedia oraz SORBNET.

Banki najczęściej korzystają z usług jednego z tych podmiotów, jeśli chodzi o wykorzystanie technologii, umożliwiającej szybkie przelewy. Przed jego wysłaniem zawsze upewnijmy się, że rachunek naszego odbiorcy pozwala, by skorzystał on z opcji szybkiego przesyłu pieniędzy. Jeśli tak nie będzie, przelew zostanie zaksięgowany w zwykłym czasie, więc niepotrzebnie przepłacimy. Chociaż opłaty za szybki przelew nie są duże, to warto pamiętać o tym, że będziemy musieli je ponieść.

Dodaj komentarz