branza weselna

Praca w branży weselnej – jakie trzeba mieć kwalifikacje?

Jeszcze w 2019 roku branża ślubna w Polsce kwitła. O jej potencjale świadczą liczby. Ilość osób pracujących w zawodach związanych z branżą ślubną, czy kwota, na jaką wyceniano rynek weselny. Jeszcze dwa lata temu szacowano ją na 8 mld złotych. Teraz gdy sytuacja powoli się stabilizuje, możemy znaleźć wiele ofert pracy dotyczących tego specyficznego segmentu.

Praca w branży weselnej, czyli gdzie?

Chcemy pracować w branży ślubnej. Czyli… gdzie? Jako kto? Jest to bardzo ogólne pojęcie i musimy je sprecyzować. Branża ślubna obejmuje kilka różnych dziedzin. Portal wesele.com w tym artykule: https://www.wesele.com.pl/porady-chcesz_znalezc_prace_w_branzy_weselnej_zobacz_jak_to_zrobic,p,1364.html klasyfikuje kategorie zawodów związanych z branżą ślubną. Zawody ściśle związane z organizacją wesel to nie tylko obsługa salonów i domów weselnych, ale także wedding plannerzy, artyści. To również osoby zajmujące się gastronomią i cateringiem oraz artyści, czyli fotografowie, muzycy, tancerze, barmani i wszyscy ci, którzy mogą wystąpić podczas wesela.

Jak zostać wedding plannerem?

Jeśli chcemy zostać organizatorem wesel, wcale nie musimy iść na kursy czy szkolenia. Oczywiście możemy, jednak nie jest to przez nikogo wymagane. Ważniejsze w tym zawodzie są znajomości i znajomość branży. Musimy również wzbudzać zaufanie, być empatyczni i zrozumieć, że organizujemy najpiękniejszy dzień w życiu. Jednak nie swój, a Młodej Pary.

Jest to praca wymagająca jak każda. Jedno, co możemy o niej powiedzieć to to, że nie jest monotonna. Ile par, tyle pomysłów na imprezę. Ile wesel, tyle wyzwań dla wedding plannera.

Co warto wiedzieć o zawodzie fotografa ślubnego?

Fotograf, który robi dobre zdjęcia, może otworzyć swoje studio i robić w nim sesje zdjęciowe. Od fotografa weselnego wymaga się zdania odpowiedniego kursu. By móc fotografować ślub, musimy przejść egzamin i posiadać specjalny certyfikat pozwalający nam robić zdjęcia w kościołach.

Bez takiego dokumentu, ksiądz prowadzący ceremonię może się nie zgodzić na to, byśmy fotografowali w ciągu mszy przyszłych Nowożeńców.

Catering i gastronomia

Piekąc torty i ciasta weselne, przygotowując catering i zajmując się kuchnią w czasie wesela, musimy mieć ważną książeczkę sanepidowską. Jeśli gotujemy w naszym budynku, on również musi być odebrany przez sanepid. W przeciwnym wypadku sala weselna może nie odebrać od nas na przykład tortu weselnego i ciast.

Artyści na weselu

Muzycy, tancerze, barmani, mimowie, aktorzy, a nawet malarze coraz częściej pojawiają się na polskich weselach. Mają oni umilić gościom weselnym czas i być swoistą atrakcją wesela. Muzycy dbają o oprawę muzyczną, tancerze prowadzą mini kursy tańca lub tworzą pokaz tańca. To samo tyczy barmanów, aktorów i mimów. Żeby zostać artystą, trzeba przede wszystkim mieć talent. Nikt nie będzie od nas wymagał przedstawienia dokumentu, czy certyfikatu bycia artystą.

W branży ślubnej drzemie ogromny potencjał. Osoby w niej pracujące muszą być świadome tego, że samo wesele to godziny pracy. Jednak poprzedzone są one miesiącami jak nie latami, przygotowań.

Dodaj komentarz