Dlaczego warto zainwestować w wysokiej jakości system do realizacji produkcji?

System do realizacji produkcji, czyli MES (Manufacturing Execution System) służy do modelowania procesów produkcyjnych i monitorowania ich przebiegu. Złożenie zamówienia na komponenty lub surowce, realizacja produkcji, magazynowanie gotowych wyrobów i ich późniejsza wysyłka do odbiorcy – każde z tych zdarzeń powinno pozostawić ślad w systemie. I stanie się tak, gdy MES zostanie prawidłowo zintegrowany z oprogramowaniem ERP, WMS czy SCADA. Dlatego wybierając system do realizacji produkcji warto pamiętać, że musi on być nie tylko stabilny i prosty w obsłudze, lecz także kompatybilny ze sprzętem i innymi aplikacjami używanymi w firmie. Takim systemem jest MES od Quantum Software.

System MES – realizacja produkcji pod kontrolą

System realizacji produkcji w pełni pokaże swoje możliwości wyłącznie wtedy, gdy informacje, które się w nim znajdą, będą aktualne. Dzieje się tak, ponieważ głównym zadaniem takiego oprogramowania jest nadzorowanie procesu produkcyjnego w czasie rzeczywistym. Tym samym uczestnicy tego procesu – planiści, brygadziści, kierownictwo, operatorzy maszyn itp. – natychmiast wiedzą o jakichkolwiek odchyleniach od założonego planu, jeżeli takie się pojawią. Planu, który również można stworzyć dzięki systemowi MES Quantum Qugar, ponieważ znajdziemy w nim dodatkowy moduł APS, służący do zaawansowanego harmonogramowania oraz planowania produkcji.

Odchylenia mogą być skutkiem np. awarii maszyny lub niekompetencji pracownika. Mogą mieć również przyczyny strukturalne, takie jak chociażby nieumiejętne zarządzanie polityką dostaw przez kierownictwo firmy. Jeżeli któraś z wyżej wymienionych sytuacji się wydarzy, natychmiast zostanie to odnotowane przez system MES.

Poza tym system MES usprawnia koordynację prac wszystkich osób, które są zaangażowane w dany proces produkcyjny, chociażby poprzez delegowanie zleceń. A także umożliwia śledzenie poszczególnych parametrów tego procesu, na przykład wpływających na jakość gotowego wyrobu. Do tego dochodzi monitorowanie pracy maszyn oraz tworzenie list kontrolnych, harmonogramów produkcyjnych, konserwacyjnych i modernizacyjnych. Automatyczne generowanie raportów o zakresie adekwatnym do potrzeb konkretnego stanowiska – od mistrza zmiany do kierownika działu lub prezesa firmy – również leży w zakresie funkcjonalności systemu MES Qguar. Jest to po prostu kompletne narzędzie do doskonalenia szeroko rozumianej logistyki produkcji.

W jakich firmach można wdrożyć system do realizacji produkcji?

System MES Qguar sprawdza się wszędzie tam, gdzie bezpieczeństwo produktu jest priorytetem. Na jego implementacji szczególnie skorzystają firmy działające w branży spożywczej, farmaceutycznej oraz kosmetycznej. Warto jednak wiedzieć, że nie ma żadnych przeszkód przed wdrożeniem tego oprogramowania również w przedsiębiorstwach przemysłu ciężkiego, maszynowego, samochodowego itp. Brak produkcji seryjnej w firmie także nie jest problemem – MES Qguar i w tym przypadku sobie poradzi.

System do realizacji produkcji firmy Quantum Software to elastyczne oprogramowanie, do uruchomienia którego wystarczy posiadać dowolne urządzenie obsługujące przeglądarkę internetową. Dzięki wyjątkowo prostej obsłudze z tego systemu mogą korzystać w zasadzie wszyscy pracownicy zatrudnieni w firmie, bez względu na ich technologiczne kompetencje.

System MES Quantum Qugar można zamówić na stronie quantum-software.com.

Dodaj komentarz