inwestycja

Korzystanie z paneli fotowoltaicznych – co warto o nich wiedzieć?

Panele fotowoltaiczne wpisały się już w krajobraz zarówno miejski, jak i wiejski. Świetnie sprawują się w domach jednorodzinnych, jak również budynkach użyteczności publicznej czy też komercyjnych. Nie dziwi więc fakt, że coraz większa ilość inwestorów decyduje się na ich zakup. Za tego rodzaju działaniem przemawia niewątpliwie fakt, że ceny paneli maleją, jak również można uzyskać na ich zakup dofinansowanie. W jaki sposób z nich korzystać i co warto wiedzieć o ich montażu? Podpowiadamy.

Najważniejsza jest jakość paneli fotowoltaicznych

Prawidłowa eksploatacja paneli fotowoltaicznych czy to będzie związane z fotowoltaiką we Wrocławiu czy innych miastach warunkuje ich długą żywotność, ale zanim to nastąpi należy wybrać takie, które w pełni wpiszą się w nasze oczekiwania, a co za tym idzie – charakteryzują się wysoką jakością. Pamiętajmy o tym, że na niej nie powinno się oszczędzać. W przeciwnym razie generowanie oszczędności może być mocno utrudnione. Dobrej klasy panele wykonane są z wysokiej jakości komponentów, które idą w parze z zastosowaniem w nich najnowszych rozwiązań technologicznych. Koniecznie dobierajmy je odpowiednio do zapotrzebowania energetycznego budynków, bez względu na to czy mówimy o domu jednorodzinnym, budynku użyteczności publicznej czy też o budynku komercyjnym.

Zobacz także:  https://www.gazetatargowa.pl/montaz-paneli-fotowoltaicznych-czy-jest-on-oplacalny/

Jak ustawić panele fotowoltaiczne

Ustawienie paneli fotowoltaicznych ma ogromne znaczenie na drodze do ich prawidłowego, zgodnego ze sztuką użytkowania. W praktyce oznacza to, że jeśli nie zatroszczymy się o właściwy montaż wówczas musimy liczyć się z konsekwencjami w postaci niewykorzystania ich potencjału energetycznego w maksymalny sposób, a ponadto nawet skróceniem ich żywotności. Jak więc prawidłowo ustawić panele, aby nie dopuścić do tego rodzaju działań?

Na początku należy wybrać miejsce w którym zostaną zamontowane nasze panele. W praktyce mamy do czynienia z możliwościami pt. dach, grunt oraz elewacja. W przypadku montażu na dachu koniecznie musimy wziąć pod uwagę odpowiedni kąt nachylenia. Tutaj mowa przede wszystkim o przedziale między 30 a 40 stopni. Pamiętajmy o tym, że nie może być on mniejszy niż 10 stopni, a jeśli nie mamy możliwości jednak ustawić większego, to zawsze możemy zainwestować w konstrukcję korygującą i właściwie je ustawić.

W przypadku montażu na gruncie koniecznie zadbajmy o to, aby teren był odpowiednio przygotowany do danej inwestycji. W praktyce oznacza to, że nie może być na nim żadnego rodzaju wgłębień, nierówności etc. Konieczna będzie także inwestycja w konstrukcję wspierającą.

Koniec końców bardzo ważna jest odpowiednia ekspozycja. Za optymalną przyjęło się południową, ale jeśli postawimy na południowo-zachodnią, to będzie równie dobrze. W przypadku kiedy w rachubę wchodzi wyłącznie południowo-wschodnia nie możemy dopuścić aby pojawiło się na niej zacienienie. Więcej na  https://hymon.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/ .

Jak czyścić panele fotowoltaiczne

Ważną kwestią, która przyczynia się do prawidłowego korzystania z paneli fotowoltaicznych jest ich właściwe czyszczenie. Zbierający się na nich kurz, pył, brud czy też mech mocno wpływa na ich wydajność co w praktyce może oznaczać nawet skrócenie ich żywotności. Nie chcąc do tego dopuścić koniecznie sprawdźmy czy producent nie zarezerwował sobie możliwości ich mycia. Jeśli nie, to musimy robić to sami albo znaleźć fachowców, którzy zaoferują nam tego rodzaju usługi. Czyszczenie paneli powinno odbywać się z pomocą miękkiej gąbki, płaskiego mopa oraz specjalnie do tego dedykowanego środka.

Dodaj komentarz