ile zarabia programista

Na czym polega zawód testera oprogramowania? Ile się zarabia?

Tester oprogramowania to zawód cieszący się coraz większą popularnością w branży IT. To bardzo przyszłościowe stanowisko, na którym nie można narzekać na niskie zarobki. Na czym polega zawód testera IT, kto może nim być i jak wysokie jest wynagrodzenie?

Tester oprogramowania – co robi na co dzień?

Tester oprogramowania to zawód, którego nazwa odpowiada temu, za co odpowiedzialny jest zatrudniony na to stanowisko. Codziennym zadaniem osób, które są testerami, jest sprawdzanie systemów i oprogramowań tworzonych przez developerów. Tester upewnia się, czy wszystko działa prawidłowo, a jeśli występują jakieś błędy, szuka ich przyczyn i odsyła do poprawy przez twórcę.

Metody testowania dzieli się na manualne i automatyczne. Testerzy na stanowiskach juniorskich zajmują się przede wszystkim testami ręcznymi, a bardziej zaawansowani tworzą własne scenariusze testowe, które przyspieszają proces pracy. Warto zaznaczyć, że to stanowisko ma trzy poziomy – Junior, Mid i Senior. Osoby na poszczególnych szczeblach różnią się ilością doświadczenia, zakresem działań oraz otrzymywaną pensją. Największe zapotrzebowanie na rynku jest wśród Seniorów. Zarabiają oni dość sporo, dlatego wiele młodych osób zainteresowanych IT szuka pracy w działach juniorskich, aby rozwijać swoją karierę w kierunku tego stanowiska.

Ile zarabiają testerzy oprogramowania?

Zarobki testerów mieszczą się w kilku przedziałach w zależności od stopnia zaawansowania (Junior, Mid, Senior), a także rodzaju umowy. W branży IT najlepiej zarabiają osoby zatrudnione w ramach kontraktu B2B. Na nieco mniejsze wynagrodzenie mogą liczyć osoby pracujące w ramach umowy o pracę. Można jednak przyjąć pewne średnie zakresy, w których zazwyczaj mieści się pensja na danym stanowisku.

Juniorzy najczęściej zarabiają od 4000 do 7000 zł netto. Osoby z nieco większym doświadczeniem, czyli na stanowisku Mid, mogą liczyć na pensję wynoszącą od 7000 do 11 000 zł netto. Seniorzy, czyli najmniejsza i zarazem najbardziej pożądana grupa pracowników, zarabiają zwykle kilkanaście tysięcy złotych. Ich wypłata może oscylować nawet w pobliżu 20 000 zł.

Kto może być testerem oprogramowania?

Tester – oferty pracy na to stanowisko zalewają sektor IT, ale o staż na pozycji Juniora wcale nie jest tak łatwo. Konkurencja na rynku jest dość spora, ponieważ wiele osób dostrzega, jak bardzo przyszłościowy jest to zawód. Warto też wiedzieć, że do zostania testerem przydatne są pewne predyspozycje i nie może nim zostać każdy.

Ze względu na to, że ta praca polega poniekąd na wytykaniu błędów innym osobom, tester musi być zdecydowany, konkretny i asertywny. Pożądana jest także umiejętność pracy w zespole i ogromna dokładność. Dobry tester to człowiek drobiazgowy, dążący do perfekcji i sumienny. Musi być też cierpliwy, bo błędy w oprogramowaniach czasem nie są proste do znalezienia.

Aby zostać testerem, nie trzeba mieć żadnego specjalnego wykształcenia. W zawodzie odnajdują się zarówno osoby po zupełnie niezwiązanych z pracą kierunkach studiów, jak i kandydaci bez wyższego wykształcenia. Ważne jest to, aby dana osoba była szczerze zainteresowana branżą IT i potrafiła myśleć analitycznie.

Każdy, kto planuje kandydować na stanowisko testera oprogramowania, powinien się do tego odpowiednio przygotować. Liczy się wysoki poziom języka angielskiego, a także podstawy jakichś języków programowania czy znajomość takich systemów jak Selenium i Jira. Dodatkowym atutem w oczach pracodawcy może być certyfikat ISTQB oraz dowody ukończenia innych kursów z podstaw testowania.

Czy warto zostać testerem IT?

To dobry czas na to, aby szukać pracy w dziale testowania oprogramowań. Zawód jest przyszłościowy, a warunki finansowe bardzo atrakcyjne. Jeśli ktoś czuje, że ma predyspozycje na to stanowisko, powinien odbyć szkolenia dla początkujących i zacząć przeglądać juniorskie oferty pracy. Dla testerów każdy dzień to nowe wyzwania i niespodzianki, dlatego powinni być nimi ci, którzy nie lubią monotonii.

Dodaj komentarz