Na czym polegają wakacje kredytowe?

dochód

Masz chwilowy problem ze spłaceniem rat kredytowych? Chcesz skorzystać ze specjalnie przygotowanej przez polski rząd pomocy? Sprawdź, czym są wakacje kredytowe i dowiedz się, jak skorzystać z tego rozwiązania. Artykuł przygotowany we współpracy z doradcami z firmy https://edenfinance.pl/ .

Czym są wakacje kredytowe?

W czasie pandemii wakacje kredytowe pomogły wielu kredytobiorcom przetrwać ten trudny czas, którzy w tym czasie stracili źródło dochodu.

W 2022 roku wakacje kredytowe ponownie zostały uruchomione, jednak tym razem będą dostępne dla osób, które mają problemy ze spłacaniem co rusz rosnących rat kredytów hipotecznych. Bardzo wysokie wzrosty stóp procentowych w ostatnim czasie, spowodowały pojawienie się tej propozycji, aby ułatwić kredytobiorcom przetrwanie tego trudnego czasu.

Wakacje kredytowe mają w założeniu możliwość ubiegania się przez kredytobiorców o zawieszenie rat kredytowych i ich spłaty, nawet do czterech razy w roku. Rząd państwa polskiego gwarantuje uproszczone warunki i zasady tej formy pomocy, bez dodatkowych kosztów odsetek. W założeniu będzie można zawiesić raty cztery razy w 2022 roku oraz 4 razy w 2023 roku, czyli w sumie na 8 miesięcy.

Na czym polegają i jak działają wakacje kredytowe?

Biorąc kredyt w banku, bardzo ciężko jest przewidzieć, czy w czasie trwania umowy kredytowej, warunki spłaty rat będą korzystne dla klienta przez długi czas. W spłacie mogą przeszkodzić także takie zdarzenia losowe jak utrata pracy lub poważna choroba. Głównym założeniem wakacji jest zawieszenie rat na okres od 1 do 8 miesięcy. Wakacje kredytowe, różnią się trochę od karencji w spłacie kredytu.

Wakacje kredytowe zawieszają spłatę całych rat kapitałowo-odsetkowych. Nie trzeba płacić bankowi nic. W przypadku karencji zawieszana jest jedynie część kapitałowa raty kredytu, a kredytobiorca nadal jest zobowiązany do zapłaty części odsetkowej. Z wakacji kredytowych będzie można skorzystać już od lipca 2022 roku. Co jest ważne, to fakt, iż bez znaczenia jest czy oprocentowanie kredytu jest zmienne, czy stałe. Należy także zaznaczyć, iż nie będzie tak zwanego kryterium dochodowego w procesie przyznawania wakacji kredytowych. Pomoc będzie dostępna oczywiście dla klientów spłacających kredyt w złotówkach.

Bank odraczając spłatę rat w czasie wakacji kredytowych, wydłuży niestety okres kredytowania o maksymalnie 8 miesięcy. Wnioski o skorzystanie z wakacji kredytowych będzie można składać za pośrednictwem bankowości elektronicznej, poprzez e-mail lub tradycyjnie na papierze. Z tej formy pomocy jest możliwe raz przez cały okres płacenia kredytu lub tylko raz do roku. Będzie to zależeć od oferty banku, w którym jest kredyt.

Dodaj komentarz