Terminy bankowe

Terminy bankowe, które trzeba znać

Mało kto nie korzysta obecnie z usług bankowych. Jednak często poszczególne osoby potrafią tracić na swojej niewiedzy. Sektor bankowy posiada terminologię, która dla wielu może okazać się nie do końca zrozumiała w pierwszej chwili. Dlatego warto nauczyć się kilku nowych terminów, które pozwolą Ci poprawnie rozumieć oferty bankowe.

Okres bezodsetkowy

Z tym terminem można bardzo często spotkać się przede wszystkim w przypadku kart kredytowych. Okres bezodsetkowy stawiany jest jako ich zaleta. Jednak jak wykorzystać tę wiedzę w praktyce? Jest to okres, kiedy możesz spłacić zadłużenie na karcie bez odsetek. W ten sposób pożyczasz środki, nie ponosząc dodatkowych kosztów — czyli za darmo. Tej kwestii nie można porównać jeden do jednego. Każdy bank posiada swój okres bezodsetkowy — jednak zazwyczaj waha się to w przedziale od 50 do 60 dni.

Saldo na rachunku

Poszczególne konta bankowe posiadają warunek uniknięcia opłaty lub przyznania promocyjnego oprocentowania dla określonej lokaty, który określa się jako średniomiesięczne saldo na rachunku. Klienci bardzo często mylą to z jednorazowym wpływem w określonej kwocie — zazwyczaj większej niż 1000 zł. Jednak tutaj właśnie pojawia się małe nieporozumienie. Średniomiesięczne saldo oblicza się, sumując stan konta z każdego miesiąca i dzieląc uzyskany wynik przez tę sumę przez liczbę dni w miesiącu. Dla osób, które nie przepadają za przeprowadzaniem domowych kalkulacji, można zachować spokój — zazwyczaj taka informacja jest automatycznie przeliczana przez system bankowy, a rezultat możesz sprawdzić na stronie internetowej banku oraz w aplikacji mobilnej.

Oprocentowanie w skali roku

Wiele osób popełnia ten podstawowy błąd. Banki podają zawsze oprocentowanie w skali roku. Bardzo często możesz zobaczyć to na reklamach. Jednak co w sytuacji, kiedy w materiale promocyjnym nie pojawia się hasło “w skali roku”? Wtedy domyślnie należy rozumieć, że oprocentowanie zostało właśnie podane w skali dwunastu miesięcy. Dlatego nie należy myśleć, że wpłacając 10 000 zł na okres 3 miesięcy na 3%, uzyskasz po kwartale 300 zł. To oprocentowanie zawsze jest liczone w skali roku!

Zlecenie stałe

Poprzez pojęcie należy rozumieć operację bankową, w której bank przelewa pieniądze na podany rachunek. Odbywa się to cyklicznie. Podobnie jest w przypadku polecenia zapłaty. Różnica jest w częstotliwości. Zlecenie stałe odbywa się regularnie w wyznaczonym czasie. Polecenie zapłaty to płatność, która jest dostosowana do wysokości zobowiązania — przykładowo rachunki za każdym razem są w innych wysokościach.

Dodaj komentarz