produkcja brykietu

Brykieciarki – jak działają?

Brykieciarki to specjalistyczne maszyny, które służą do wytwarzania brykietu oraz pelletu, czyli popularnych materiałów opałowych. Wytwarzają one produkt w formie kostki lub walca. Na rynku dostępne są urządzenia z systemem hydraulicznym oraz mechanicznym. W jaki sposób działają? Wyjaśniamy.

Czym są brykieciarki?

Brykieciarki to urządzenia, które służą do wytwarzania brykietu z materiałów pochodzenia roślinnego. Zazwyczaj używa się do tego celu trocin, makulatury, drewnianych ścinek i wiórów, a także słomy. Wszystkie one są łączone pod dużym ciśnieniem. W trakcie procesu dochodzi także do usuwania zbędnej wilgoci.

Brykieciarki w trakcie swojego działania zużywają tylko i wyłącznie energię elektryczną. Do ich zasilania nie jest potrzebne paliwo ani specjalny rodzaj materiału wiążącego. Efekt sprasowanego, trwałego produktu opałowego uzyskuje się dzięki działaniu dużego ciśnienia oraz wysokiej temperatury.

Jak działają brykieciarki?

Na rynku znajdziemy brykieciarki mechaniczne oraz hydrauliczne. Sam proces wytwarzania brykietu jest podobny w obu rodzajach tych urządzeniach. Na początek operator napełnia komorę zagęszczającą wymaganą ilością materiału. Po włączeniu urządzenia dochodzi do uruchomienia pras zgniatających. Gotowy produkt jest następnie przetransportowywany na taśmie, gdzie może zostać dodatkowo zapakowany.

Technologia produkcji brykietu może opierać się na silniku elektrycznym lub na hydraulice. W tym drugim przypadku wytwarzana siła pochodzi z energii płynu, który znajduje się pod ciśnieniem w poszczególnych elementach maszyny. Zasadnicza różnica między brykieciarkami mechanicznymi oraz hydraulicznymi wynika głównie z potrzeby przetwarzania konkretnego materiału przy uwzględnieniu jego wilgotności oraz ciężaru.

Większość urządzeń do wytwarzania brykietu to maszyny, które działają w pełni automatycznie. Po odpowiednim skonfigurowaniu są praktycznie bezobsługowe. Operator w takim przypadku zajmuje się tylko i wyłącznie napełnianiem komory oraz uruchamianiem sprzętu.

Dodaj komentarz