ksiegowosc

Na jakich zasadach działa biuro rachunkowe online?

Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą zobowiązana jest rozliczać się z urzędem skarbowym oraz opłacać składki ZUS. Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się powierzyć prowadzenie spraw księgowych i podatkowych biuru rachunkowemu. Obecnie mogą oni skorzystać z nowoczesnej usługi, jaką jest księgowość online. W jaki sposób funkcjonują biura rachunkowe, które ją świadczą?

Idea działania biur rachunkowych online

Pomysł na biura rachunkowe online zrodził się z potrzeby, jaką na taką usługę zgłaszali przedsiębiorcy. Wizyty w biurach stacjonarnych są nie tylko czasochłonne, ale też często odbywają się w pośpiechu i stresie. Problemem są także godziny, w jakich takowe podmioty pracują – najczęściej poranne oraz popołudniowe. W tym czasie większość klientów biur rachunkowych prowadzi rozmowy biznesowe, uczestniczy w spotkaniach, kontroluje przebieg poszczególnych procesów. Sprawami finansowo-podatkowymi zajmują się natomiast wieczorami, a nierzadko również w weekendy. Tymczasem biuro rachunkowe online daje dostęp do systemu księgowego przez całą dobę, umożliwia też komunikację zdalną z osobą, która zajmuje się prowadzeniem ksiąg rachunkowych.

Na jakich zasadach funkcjonują biura rachunkowe online?

Głównym zadaniem biur rachunkowych jest prowadzenie księgowości w imieniu klienta oraz dokonywanie rozliczeń podatkowych. Pod tym względem biuro rachunkowe online nie różni się w niczym od biura stacjonarnego. Niemniej jednak korzystanie z tej usługi daje też szereg dodatkowych możliwości, w tym między innymi:

  • całodobowy dostęp do systemu księgowego,
  • możliwość pracy z nowoczesnym oprogramowaniem, dzięki któremu można wystawiać faktury czy zarządzać poszczególnymi zadaniami,
  • dostęp do systemu także poprzez urządzenia mobilne,
  • kontakt z księgowymi przez całą dobę.

Przedsiębiorcy nie muszą obawiać się częstych zmian w prawie podatkowym, które rzutują na poprawność prowadzonych rozliczeń podatkowych. Program jest bowiem aktualizowany regularnie, przy czym klient nie ponosi dodatkowych kosztów za tego rodzaju usługę. Najważniejsza dla przedsiębiorców jest jednak możliwość prowadzenia zdalnej współpracy z biurem rachunkowym, co wiąże się z brakiem konieczności dojazdu do jego siedziby czy dostosowania się do odgórnie narzuconych godzin pracy.

Biura rachunkowe online, czyli przyszłość księgowości

Z roku na rok coraz więcej właścicieli biur rachunkowych decyduje się świadczyć usługi w sposób zdalny. Jednocześnie przedsiębiorcy powinni mieć świadomość, że po drugiej stronie jest człowiek, który posiada niezbędną wiedzę oraz doświadczenie zawodowe. Dokumenty nie są rozliczane w sposób automatyczny – podlegają one ścisłej kontroli, co minimalizuje ryzyko popełnienia błędu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy pytań, istnieje możliwość skontaktowania się z osobą odpowiedzialną za prowadzenie księgowości, co daje większe poczucie bezpieczeństwa. Eksperci są zdania, że biura rachunkowe online to tak naprawdę przyszłość księgowości – pozwalają zaoszczędzić czas, stanowiąc niezwykle komfortowe rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy.

Źródło: informacje ze strony internetowej wfirma.pl

Dodaj komentarz