Efektywna praca

Co zrobić, by pracować produktywnie przy komputerze?

Praca przy komputerze dla wielu osób wiąże się z niską produktywnością. Powodem są między innymi szeroko pojęte rozpraszacze, które czekają, jak tylko się w nie kliknie, aby zabrać ceny czas użytkowników. Inną kwestią jest także sama organizacja pracy. Warto wyznaczyć sobie czas pracy i czas odpoczynku. Jeśli będziesz mieszać jedno z drugim, wszystko będzie bardzo szarpane. Musisz zadbać o porządek w tej kwestii.

Blokada rozpraszaczy

Większość pracy online wykonywana jest w … przeglądarce. Czasy kiedy instalowanie zasobożernych programów na komputerze już dawno się skończyły. Wszystkie narzędzia idą w kierunku prostoty. Masz je na wyciągnięcie ręki — wystarczy wejść na konkretną stronę internetową, z której korzysta Twój zespół w pracy. Podobnie jest z rozpraszaczami. Większość przeglądarek posiada możliwość blokowania konkretnych stron, które często wpływają negatywnie na efekty pracy. Najbardziej popularną przeglądarką na chwilę obecną jest propozycja wyszukiwarkowego giganta — Google Chrome. Słynie ona z bardzo dużej liczby różnych dodatków. Znajdziesz tam na pewno więcej niż jedno rozszerzenie do blokowania stron internetowych. Inną ciekawą opcją są ustawienia czasowe. Możesz wówczas określić, w jakich godzinach chcesz mieć zablokowanego Facebooka, Instagrama, strony z wiadomościami i wiele innych.

Pomofocus i pochodne

Ciekawym narzędziem, które również możesz dodać do swojej przeglądarki jako rozszerzenie, jest Pomofocus. Zadba o organizację Twojego czasu. Cała sekwencja pracy oparta jest o czasomierz w kształcie pomidora — ten świetnie znany z kuchni. Należy ustawić czas pracy na samym początku. Standardowo jest to 25 minut. Po tym następuje przerwa 5 minut. Po trzech takich sekwencjach należy się Ci przerwa 15 minut. W ten sposób produktywnie zorganizujesz czas swojej pracy przy jednoczesnym odpoczynku, który przecież się należy. Oczywiście nie musisz korzystać z tej konkretnej aplikacji. Na rynku jest wiele innych rozwiązań.

Innym ciekawym rozwiązaniem dla zwiększenia swojej produktywności jest włączenie zwykłego stopera, kiedy decydujesz się na przeglądanie Facebooka i oglądania filmów na YouTube. Efekt może być przerażający. Możesz być pod wrażeniem, jak dużo czasu spędzasz na marnotrawieniu swojego czasu. Dodatkowo wiele aplikacji chce dbać o swoich użytkowników. W większości aplikacji takich, jak YouTube możesz sam sprawdzić, ile czasu w tygodniu lub konkretnym dniu poświęciłeś na użytkowanie usługi.

Dodaj komentarz