Inwestycja na rynku wtórnym

Dlaczego warto inwestować na rynku wtórnym?

Inwestowanie w nieruchomości nie od dziś cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest to dość bezpieczny sposób na pomnażanie swojego kapitału, który wiąże się z dużym zyskiem z pojedynczych transakcji. Należy jednak dysponować dużą ilością wolnych środków na inwestycje. Na rynku wtórnym kwota na start jest jednak zdecydowanie niższa.

Rynek wtórny jest tańszy

Fakt ten chyba nikogo już nie dziwi. Szczególnie w przypadku starszego budownictwa nieruchomości wymagają gruntownych remontów. Ceny są więc niższe, ale nie należy zapominać również o tym, że należy do nich doliczyć koszt prac remontowych. Ich przewidzenie może być ciężkie, ponieważ zależy on od stopnia zaawansowania zniszczeń. Ciężko to ocenić w trakcie jednej wizyty i bez pomocy fachowców. Mimo to mieszkania z rynku wtórnego nawet po doliczeniu kosztów prac zwykle są tańsze w porównaniu do rynku pierwotnego.

Mieszkania praktycznie od ręki

Cały proces inwestycyjne na rynku wtórnym jest o wiele krótszy w porównaniu do rynku pierwotnego. Na rynku wtórnym mieszkania są dostępne praktycznie od ręki. Nawet jeśli musimy przeprowadzić jakiś remont, mieszkanie będzie gotowe do sprzedaży w ciągu kilku miesięcy. W przypadku rynku pierwotnego proces inwestycyjny może liczyć od kilku kwartałów nawet do kilku lat. Dzieje się tak, ponieważ często kupuje się “dziurę w ziemi”, czyli mieszkanie, które dopiero jest w planach.

Atrakcyjniejsze lokalizacje

Nowe inwestycje powstają zwykle na obrzeżach miast, ponieważ w centrum ciężko jest o skrawek wolnego miejsca. W przypadku rynku wtórnego nie ma już takich problemów. Znaleźć można lokalne na sprzedaż nie tylko w centrum, ale niemal w każdej dzielnicy miasta. W związku z tym, w większości polskich miast rynek wtórny jest o wiele bogatszy w oferty w porównaniu do pierwotnego.

Rynek wtórny oferuje większe zyski

Ilość ofert jest znacznie większa w przypadku rynku wtórnego, nic więc dziwnego, że o wiele łatwiej znaleźć lokale niemal gotowe do odsprzedania. Przy uważnej obserwacji rynku można też znaleźć atrakcyjne oferty np. kiedy sprzedającemu zależy na szybkiej sprzedaży i jest w stanie zejść do niższej ceny, by pozbyć się kłopotu. O wiele łatwiej jest więc dokonać kilku transakcji w ciągu roku, dysponując cały czas takim samym kapitałem.

Inwestowanie na rynku wtórnym wiąże się z wieloma zaletami. Rynek ten jest o wiele bardziej dostępny dla inwestorów, którzy nie dysponują zbyt dużym kapitałem. Dobrze jest zacząć od niego swoją przygodę z inwestowaniem, później można zastanowić się również nad szukaniem zarobku na rynku pierwotnym.

Dodaj komentarz