Lokaty bankowe

Czy warto decydować się na zakładanie lokat bankowych?

Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na sytuację gospodarczą Polski. Wiele mniejszych i większych firm zakończyło swoją działalność lub zdecydowało się na redukcje etatów. Tej sytuacji banki są jednak w komfortowej sytuacji, ponieważ dysponują ogromnymi środkami, dzięki czemu są stabilne i bezpieczne. Ze względu na obniżkę stóp procentowych zmuszone one zostały do obcięcia oprocentowań lokat bankowych. Czy lokowanie na nich pieniędzy nie ma obecnie sensu?

Dlaczego oprocentowanie lokat jest tak niskie?

Wydawać by się mogło, że wzrost inflacji spowodowany kryzysem powinien przyczynić się na wzrost oprocentowania lokat. Zgodnie z teoriami ekonomicznymi, w celu przeciwdziałaniu wzrostowi inflacji, władze monetarne podnoszą stopy procentowe. Obecnie jednak taka sytuacja nie ma miejsca. Wpływ mają na to obawy o kondycję gospodarki, ponieważ wiele jej sektorów zostało sparaliżowanych przez pandemię.

Niskie stopy procentowe przyczyniają się do łatwiejszego dostępu do kredytów czy zmniejszenia kosztów obsługi długu zadłużonych firm. Dzięki temu jest im łatwiej podejmować kolejne inwestycje, a konsumentom podejmować decyzje zakupowe. Wpływa to na zwiększenie produkcji i wzrost PKB.

Czy lokowanie środków na lokatach obecnie nie ma sensu?

Niskie oprocentowanie nie zachęca do trzymania oszczędności na lokatach czy kontach oszczędnościowych. Wiele lokat oferuje odsetki wynoszące nawet mniej niż 1% ulokowanych środków. Szczególnie niskim oprocentowaniem charakteryzują się lokaty długoterminowe. Nie oznacza to jednak, że nie warto trzymać na nich środków.

W inwestowaniu i oszczędzaniu bardzo ważna jest dywersyfikacja. Ogranicza to ryzyko straty. Lokaty są bezpiecznym instrumentem. Nawet w wyniku niewypłacalności Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci depozyty razem z należnymi odsetkami do limitu gwarancji, który wynosi 100 tys. euro. Nawet jeśli dysponujemy środkami wyższymi niż przewidziany limit, możemy ulokować je w kilku instytucjach, aby mieć pewność, że ich nie stracimy.

Warto mieć również na uwadze fakt, że rynek należy śledzić na bieżąco. Mimo niskich oprocentowań w większości banków mogą pojawić się również atrakcyjne okazje. Z tego względu warto mieć część luźnych środków, aby móc z nich skorzystać. Co więcej, wciąż obowiązują różne atrakcyjne promocje na otwarcie kont oszczędnościowych z oprocentowaniem wynoszącym nawet do 3% przez pierwsze miesiące czy premią pieniężną za otworzenie rachunku oszczędnościowego.

Dodaj komentarz