Wybór banku

Czym się kierować, aby wybrać odpowiedni bank?

Na rynku można spotkać wiele różnorodnych ofert bankowych. Czasy standardowych propozycji kont już dawno się skończyły. Teraz trwa walka na kreatywność. Podmioty finansowe oferują bardzo często złożone usługi. Na co zwracać uwagę, aby wybrać dobrze? Czynników jest bardzo dużo, jednak warto na samym początku skupić się, chociaż na tych najważniejszych aspektach. Na nich warto oprzeć wybór konta bankowego.

Koszty za obsługę rachunku

Z wyborem konta bankowego wiąże się bardzo często nie lada wydatek. W tej sytuacji zdecydowanie lepiej mają osoby do 26. roku życia. Te zazwyczaj nie ponoszą żadnych kosztów związanych z prowadzeniem rachunku bankowego. Łatwo się domyślić, że jest to kwestia szczególnie istotna dla osób starszych, które przekroczyły granicę powyższego wieku. W zależności od wybranej oferty danego podmiotu można ponosić koszty bliskie zera lub takie, które mogą zjeżyć włos na głowie. Dlatego warto nie ignorować założeń podpisywanych w umowach. Bardzo często należy zapewnić wpływ na konto powyżej kwoty 1000 zł. Jeśli Twoje wynagrodzenie wpływa na konto — a na pewno tak się dzieje — wówczas nie masz się czym przejmować. Kolejna kwestia to karta debetowa. Tutaj bank potrafi ukrywać małe pułapki, dlatego warto porównać oferty i zobaczyć, które są najlepsza dla Twojego sposobu użytkowania.

Lokalizacja placówek i ich liczba

Oczywiście teraz każdy jest internetowy. Jednak to tylko pozory. Zdarza się, że są sytuacje, kiedy trzeba załatwić poszczególne sprawy w placówce banku. W przypadku, kiedy bank ma dużo oddziałów, na pewno uda Ci się go znaleźć w Twoim pobliżu. W przeciwnym razie czekałaby Cię daleka podróż w poszukiwaniu placówki swojego banku. Warto dmuchać na zimne — w razie ataku na Twoje konto bankowe zdecydowanie łatwiej będzie Ci działać z bankiem na miejscu niż infolinią.

BFG — co to?

Ostatnio jest to jedynie formalność, ale zawsze warto się upewniać, czy bank jest na pewno objęty Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. To pozwoli Ci spać spokojnie. W przypadku upadku banku państwo zapewnia wypłatę środków do wartości 100 000 euro. Są to instrumenty zapobiegawcze, które są skutkiem upadku wielkich banków.

Wybór banku nie jest taki łatwy. Jednak nie należy tego lekceważyć i wygospodarować sobie trochę czasu na zapoznanie się z ofertą. Później można mieć jedynie pretensje do samego siebie.

Dodaj komentarz