Pieniądze na otwarcie działalności

Jak zdobyć pieniądze na start działalności gospodarczej?

Praca na etacie zdecydowanie nie jest dla wszystkich. Niektórzy się zwyczajnie nudzą, jeszcze inni mają ambicje kierownicze, a dla niektórych męczący jest sztywny czas pracy i uzależnienie od innych. Receptą na to wszystko może być założenie własnego biznesu. Mimo to część osób nawet się nie decyduje na ten krok. Najczęstszym problemem jest brak odpowiednich środków. Jednak nie musi być to wcale przeciwnością, gdy wiemy, skąd można pozyskać fundusze.

Pomyśl o swoich oszczędnościach

W zależności od branży ilość pieniędzy potrzebna na start jest różna. Zanim zaczniemy się zapożyczać, możemy wziąć pod uwagę własne oszczędności. Nigdy nie można być w 100% pewnym, że firma od samego początku będzie przynosić zyski. Koszty jednak pojawią się bardzo szybko. Warto być przygotowanym na kiepski start i zgromadzić pewną rezerwę finansową.

Poszukaj wsparcia w rodzinie

Środki potrzebne na rozpoczęcie prowadzenia własnej firmy możemy również spróbować od swojej rodziny. Warto podzielić się swoim pomysłem z rodziną bądź bliskimi, zapoznać ich z biznesplanem i przekonać, dlaczego nasz pomysł zasługuje na wsparcie. Może akurat ktoś posiada środki, które może zainwestować w działalność.

Weź kredyt w banku

Kiedy nie masz stosownych oszczędności i nikt z Twojej rodziny nie dysponuje środkami, które mógłby zainwestować w Twój biznes, możesz postarać się o kredyt. Często banki mają przygotowane specjalne oferty dla osób, które chcą założyć własną działalność gospodarczą. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że bez odpowiedniego zabezpieczenia finansowego kredyt będzie wiązał się z wysokimi odsetkami.

Postaraj się o dotacje

Fundusze na działalność gospodarczą można również otrzymać z Unii Europejskiej. Dotacja na rozpoczęcie działalności może wynosić nawet 40 tys. złotych, co stanowi spory zastrzyk gotówki. Należy jednak spełnić pewne wymagania, aby dotacja była bezzwrotna. Przede wszystkim należy przedstawić, na co przeznaczy się fundusze i wydać je zgodnie z założeniami oraz prowadzić działalność przez rok od jej założenia. W innym wypadku dotację trzeba będzie zwrócić w całości.

Internetowa zbiórka

Coraz popularniejszą formą pozyskiwania środków na prowadzenie własnej działalności gospodarczej stają się zbiórki internetowe. Potencjalni przedsiębiorcy mogą założyć zbiórkę na jednej ze stron powstałych w tym celu, przedstawić swój pomysł, a zainteresowani będą wpłacać pewne sumy pieniędzy. Mogą to być nawet niewielkie kwoty, jednak gdy znajdzie się kilkadziesiąt osób zainteresowanych naszym pomysłem, można uzbierać całkiem pokaźną sumę pieniędzy.

Dodaj komentarz