Unikanie podatków

Jakie są sposoby unikania podatków?

W życiu jest wiele nieprzyjemnych kwestii, które niestety trzeba znosić. Sztandarowym przykładem są podatki. Nikt od nich nie ucieknie. Jednak wiele osób próbuje. Istnieje wiele technik uciekania od Urzędu Skarbowego. Jednak ich skuteczność, w dużej mierze zależy przede wszystkim od szczęścia.

Ulga internetowa

W przypadku ulgi na internet można zdecydowanie obniżyć swoje zobowiązania podatkowe. Internauta ma możliwość odliczenia od swojego dochodu nawet 760 zł. Oczywiście w tym celu musi spełnić odpowiednie wymagania. Warto również wiedzieć, że z tego przywileju można jedynie skorzystać dwa razy w nieprzerwanym okresie — nie można przykładowo skorzystać z ulgi za rok 2020, następnie nie uwzględniać rok później po to, aby ostatecznie skorzystać w 2022. Jeśli osoba nie skorzysta z tego odliczenia bezpośrednio roku później, wtedy szansa na uniknięcie lub zmniejszenie podatku po prostu przepada.

Ulga za inną osobę

Sytuacja najczęściej pojawia się w przypadku osoby niepełnosprawnej w domu. Nie generuje ona dochodów. Przysługuje jej prawo do skorzystania z ulgi na rehabilitację. Takich odliczeń mogą dokonywać członkowie rodziny — przykładowo dorosłe dzieci. Przez wydatki na zakup sprzętu należy rozumieć nie tylko sam fakt usług, ale również wszelkie inne inwestycje, które były ponoszone tej właśnie gestii. Przykładów może być tutaj wiele — zakup sprzętów powiązanych z inwalidztwem lub wydatki na zakup leków. W przypadku dowożenia osoby niepełnosprawnej na rehabilitacje można odliczyć od rocznego zeznania podatkowego 2280 zł na poczet transportu.

Darowizna na mieszkanie

W rodzinie czasami dochodzi do sytuacji, kiedy mieszkanie staje się darowizną dla danego członka rodziny. Czynność ta jest zwolniona z podatku, jednak muszą być spełnione określone warunki. Kiedy rodzice przekazują mieszkanie dla swojego dziecka, wówczas dziecko nie będzie miało zobowiązania podatkowego względem Urzędu Skarbowego. Jednak w sytuacji darowizny w postaci mieszkania dla małżonka, wówczas dojdzie do takiego obowiązku. Co z dalszą rodziną? Tutaj także kryje się szansa, którą warto znać i wykorzystać. Zstępni muszą spełnić jeden warunek — nie mieć jeszcze własnego lokum. W takim przypadku są one zwolnione z podatku.

Sposobów unikania podatku jest zdecydowanie więcej. Jednak trzeba poświęcić na to czasu lub pieniędzy w sytuacji zapotrzebowania fachowego doradztwa. Dlatego dobrze przekalkulować sobie — czy jest sens angażować się w unikanie podatku, czy wygodniej — a czasami nawet taniej — jest go po prostu zapłacić.

Dodaj komentarz