Prawne porady

Pomoc prawna dla firm – jaki jest jej zakres?

Każdy, kto miał okazję prowadzić firmę lub przyglądać się temu procesowi, doskonale wie, jak trudno jest odnaleźć się w ciągle zmieniającym się gąszczu przepisów prawnych. Zdarza się, że nawet specjaliści z zakresu prawa handlowego czy podatkowego, muszą poświęcić wiele czasu i uwagi, aby po prostu być na bieżąco. A to przecież nie wszystkie aspekty działania firmy. Dlatego też coraz częściej nawet osoby prowadzące działalność jednoosobową, decydują się na wsparcie profesjonalnych prawników.

Kancelaria adwokacka i klienci biznesowi

Wiele kancelarii adwokackich i radcowskich organizuje w swoich strukturach całe działy przeznaczone do współpracy z klientem biznesowym. Dzięki temu mogą zapewnić właścicielom firm kompleksową obsługę prawną, obejmującą zarówno obsługę prawną istniejących firm, doradztwo prawne w zakresie możliwości funkcjonowania przedsiębiorstwa, jak i tworzenie oraz rejestrowanie nowych firm i spółek.

Bardzo często do takiej obsługi nie wystarczy jeden adwokat czy radca, ponieważ spektrum prawne dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce jest tak szerokie, że konieczne jest zaangażowanie specjalistów z różnych gałęzi prawa, którzy będą ze sobą ściśle współpracować!

Obsługa prawna firmy

Kancelarie adwokackie oferują obsługę prawną firmy zarówno w pełnym zakresie, jak i w częściowym. Od klienta zależy, na jaką formę współpracy się zdecyduje. Kancelaria może zarówno prowadzić praktycznie wszystkie sprawy prawno-formalne związane z funkcjonowaniem firmy, jak i stanowić doraźne wsparcie poprzez np. opiniowanie umów zawieranych przez firmę z kontrahentami, pracownikami lub podmiotami zewnętrznymi, przygotowanie i tworzenia takich umów, statutów, czy regulaminów, a także innej dokumentacji o charakterze prawnym i formalnym.

Wsparcie działu prawnego przedsiębiorstwa

Zaletą korzystania ze wsparcia kancelarii jest również to, że może ona reprezentować firmę w instytucjach rządowych, prawnych oraz prywatnych. Takie rozwiązanie zwiększa pozycję firmy we wszelkiego rodzaju pertraktacjach czy walce o uzyskanie swoich praw, które często są przez urzędników łamane. Prawnicy, którzy doskonale znają przepisy, mogą skutecznie ograniczyć szkody wynikające ze złych decyzji urzędników, o których laik nawet by nie wiedział, że są one niezgodne z obowiązującymi przepisami. Zakres obsługi kancelarii prawniczej w przypadku klienta biznesowego jest zatem bardzo szeroki.

Co ważne, z usług kancelarii można skorzystać także w formie wsparcia działu prawnego. W ten sposób zyskamy możliwość odbywania konsultacji prawnych, które pozwolą rozwiązać bieżące sprawy lub porad prawnych, które pomogą rozwinąć skrzydła naszego biznesu, poprzez sprawne wykorzystanie możliwości, o których mogliśmy nie wiedzieć.

Dodatkowo kancelaria prawna może wspierać firmę na drodze różnego rodzaju postępowań spornych, przedsądowych i sądowych. A niektóre kancelarie oferują także usługę windykacji wierzytelności. Czyli jednym zdaniem, przy współpracy z kancelarią adwokacką otrzymujemy często dostęp do w pełni kompleksowej obsługi prawnej, obejmującej swoim działaniem praktycznie całe spektrum spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Materiał powstał ze współpracy z porady prawne Kraków.

Dodaj komentarz