spłata

Pożyczki ratalne – Co warto o nich wiedzieć!

Czy wiecie że co trzecia osoba korzysta z usług pożyczkowych? Oprócz kredytów gotówkowych w banku, dużym powodzeniem cieszą się także pożyczki ratalne. Czym są pożyczki ratalne? Na co najczęściej są zaciągane? Czy są korzystniejsze niż pożyczki w banku? Postaramy się wa wszystko wyjaśnić.

Czym jest pożyczka ratalna?

Pożyczka ratalna jest niczym innym niż kredytem konsumpcyjnym, natomiast nie ma nic wspólnego z zakupami na raty. Taka pożyczka udzielana jest na dowód osobisty kredytobiorcy, jednakże żeby go otrzymać musimy okazać nasze zaświadczenie o dochodach. Pożyczka ratalna to pieniądze które możemy przeznaczyć na dowolny cel. Ale jak działa to w praktyce?

Oferta pożyczki ratalnej jest kierowana do osób tylko i wyłącznie takich które posiadają stałe zatrudnienie. Są jednak wyjątki gdzie to bank decyduję czy inna forma otrzymywania wynagrodzenia wchodzi w grę, niektóre banki czy instytucja parabankowe udzielają pożyczki ratalnej w oparciu o pobierane świadczenia rentowe czy emerytalne. Proces starania się o pożyczkę ratalną w dużej mierze przypomina ubieganie się o kredyt gotówkowy, ich różnica to tylko instytucja. Bowiem kredyt gotówkowy otrzymamy tylko w banku a pożyczkę ratalną w instytucji parabankowej.

Na co należy zwrócić uwagę przy pożyczkach ratalnych?

Instytucje parabankowe prześcigają się wręcz o klientów, oferując co rusz nowe i tańsze opcję pożyczek. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę? Zasada jest podobna jak przy staraniu się o kredyt gotówkowy w banku, więc głównie zwracamy uwagę na:

  • okres kredytowania – nie od dziś wiadomo że im mniejszy okres kredytowania tym lepiej, długi okres kredytowania może i miesięcznie mniej obciąży budżet ale łączna suma kredytu będzie większa.
  • kwota miesięcznej raty – kwota raty ściśle jest związana z oprocentowaniem kredytu. Dlatego też im niższa rata tym łatwiej będzie nam spłacać kredyt, tym bardziej jeżeli wybraliśmy dłuższy okres kredytowania.
  • RRSO – czyli rzeczywista stopa oprocentowania naszej pożyczki. To właśnie od oprocentowania zależy całkowity koszt pożyczki.

Pamiętajmy że zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu czy takiej pożyczki ratalnej najważniejsza jest tutaj nasza zdolność kredytowa. To od niej zależy czy będziemy w stanie spłacić takie zobowiązanie. Kolejny ważnym aspektem jest to iż nie powinniśmy pożyczać bardzo wysokich kwot w przypadku niskich dochodów. Takie pożyczki mocno obciążą nasz comiesięczny budżet.

Porównywarki pożyczek ratalnych

Przed wyborem, warto pokusić się o porównanie kilku ofert. Tutaj z pomocą przychodzą nam porównywarki pożyczek, pokażą nam najbardziej interesujące nas pożyczki. Dzięki zestawieniu propozycji podatku możemy się dowiedzieć także czy mamy na przykład, możliwość wcześniejszej spłaty, bądź wydłużenia okresu spłaty pożyczki.

Przy porównaniu zobowiązań możemy mieć pewność że skorzystamy z tej najbardziej korzystnej dla nas. Porównując upewnimy się że nie podejmiemy pochopnej decyzji o wzięciu pożyczki której zwyczajnie nie będziemy w stanie spłacić. Pamiętajmy jednak by decydować się na pożyczki to tylko na takie które są nam konieczne.

Dodaj komentarz