samochód

Zdolność kredytowa – jak możemy ją sprawdzić?

Różnego rodzaju kredyty i pożyczki są potężnym narzędziem finansowym, które pomaga nam w zakupie rzeczy, na które nie moglibyśmy sobie normalnie pozwolić, lub ich zakup wiązałby się z długimi latami odkładania oszczędności. Przykładem takiego zakupu może być chociażby nieruchomość, czy nowy samochód, pamiętajmy jednak o tym, że wzięcie kredytu wiąże się ze zobowiązaniem. Wiedzą o tym banki, które skrupulatnie sprawdzają, czy będzie nas stać na spłatę zadłużenia. Jednym z ich narzędzi, jest zdolność kredytowa. Co powinniśmy o niej wiedzieć?

Zdolność kredytowa – czym ona jest?

Zdolność kredytowa, obok historii kredytowej, jest jednym z podstawowych narzędzi banków i innych instytucji finansowych, które może pomóc im ocenić ryzyko, związane z udzieleniem pożyczki. Nie oznacza to jednak, że znajomość zdolności kredytowej danej osoby jest przydatna tylko w analizach bankowych – jak najbardziej może się ona przydać także osobie, która stara się o pożyczkę. Czym więc ona jest?

Mówiąc najprościej, ocena zdolności kredytowej polega na wyliczeniu naszej comiesięcznej nadwyżki finansowej i sprawdzenie, czy ta będzie wystarczająca do spłaty rat kredytu. Od naszych zarobków odliczane są wszystkie nasze koszty, czyli to ile wydajemy na mieszkanie, na jedzenie czy eksploatacje samochodu. Kosztami mogą być też zaciągnięte wcześniej pożyczki, gdyż ich spłata także wymaga od nas poświęcania comiesięcznie określonej sumy pieniędzy.

Po oszacowaniu naszych przychodów i kosztów, uzyskany wynik to właśnie zdolność kredytowa. Jeśli rata kredytu, który planujemy wziąć, będzie mniejsza niż uzyskany wynik, oznacza to, że stać nas na kredyt. Jeśli jednak będzie odwrotnie, bank może odmówić nam udzielenia pożyczki. Szerzej na ten temat, można przeczytać pod tym linkiem: http://loando.pl/wpis/zdolnosc-kredytowa.

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Główną instytucją, która zajmuje się w naszym kraju oceną zdolności kredytowej, jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. To właśnie BIK zbiera wszystkie dane o naszych zobowiązaniach, następnie przyznając nam określoną liczbę punktów. Maksymalny wynik, jeśli chodzi o scoring BIK, wynosi sto punktów. Każdy kredyt spłacony w terminie i bez żadnych problemów sprawia, że BIK będzie patrzył na nas bardziej przychylnym okiem, tym samym zwiększając naszą zdolność kredytową.

No dobrze, ale jak sprawdzić, jakie dane posiada o nas BIK i jak ocenia on naszą zdolność kredytową? Jest na to kilka sposobów. Pierwszym z nich, jest wystąpienie do BIK o kopię naszych danych. Możemy zrobić to osobiście, listownie lub przez oficjalną stronę BIKu. Jest to zupełnie darmowe, jednakże na odpowiedź możemy czekać aż do trzydziestu dni. Ponadto, taki wniosek możemy złożyć raz na pół roku.

Inne opcje sprawdzania naszej zdolności kredytowej są nieco bardziej funkcjonalne, ale przyjdzie nam już za nie zapłacić. Możemy zdecydować się na jednorazowy płatny raport, lub wykupić pakiet, który niesie za sobą dodatkowe funkcjonalności, takie jak możliwość sprawdzenia, czy nikt nie próbował wyłudzić pożyczki na nasze dane. Cena za pojedynczy raport w BIK wynosi około czterdziestu złotych, za opcję rozszerzoną przyjdzie nam zapłacić w okolicach stu złotych.

Dodaj komentarz