finanse

Praca w branży finansowej – 3 najciekawsze zawody

Praca w branży finansowej stwarza ogromne możliwości, zarówno pod względem oferowanych zarobków, jak i liczby zawodów, które aktywnie działają na tym rynku. Z tej racji, chcielibyśmy zaprezentować trzy zawody, które możesz rozważyć, jeśli zastanawiasz się nad przebranżowieniem. Niektóre z nich wymagają specjalnych umiejętności, inne nie – łączy je natomiast branża w jakiej działają i zapotrzebowanie na ich usługi. Jeśli zastanawiasz się nad zmianą pracy, to może jeden z tych zawodów będzie dla Ciebie?

Najciekawsze zawody w branży finansowej

Branża finansowa to ogromna gałąź gospodarki, na którą składają się banki, instytucje pozabankowe czy chociażby podmioty, które udzielają pożyczek. Łączy je jedno – wszystkie te przedsiębiorstwa, zajmują się oferowaniem produktów finansowych. Niezależnie od tego, czy mówimy tutaj o pożyczce, lokacie czy nawet prowadzeniu konta – to właśnie branża finansowa odpowiada za te wszystkie rzeczy. Jakie są najciekawsze zawody w branży finansowej, które pozwalają dobrze zarobić?

Analityk finansowy

Analityk finansowy zajmuje się kontrolą nad planowaniem wydatków w przedsiębiorstwie. Do jego zadań należy prognozowanie wyników sprzedaży, analizowanie raportów i sprawozdań z wydatków firmy, lub planowanie jej budżetu i czuwanie nad jego poprawną realizacją. Analityk finansowy to bardzo ciekawa propozycja pracy, która pozwoli zarobić całkiem niezłe pieniądze, jednakże nie jest to opcja dla wszystkich. Ze względu na to, że analityk zajmuje się finansami firmy i ich dokładną analizą, konieczne będzie, abyśmy lubili statystykę, wykresy i prognozowanie, gdyż to na tym opiera się ten zawód.

Trader

Ta opcja jest zdecydowanie ciekawsza niż poprzednia, ze względu na większą adrenalinę, co może być dla nas zarówno zaletą, jak i wadą. Kim jest trader? To osoba, która zajmuje się zakupem i sprzedażą instrumentów finansowych, takich jak akcje, obligacje, czy waluty. Do zadań tradera należy po prostu wypracowanie zysku, obracając kapitałem na giełdzie papierów wartościowych lub giełdzie walut. Jakie warunki trzeba spełniać, by zostać traderem? Przede wszystkim, potrzebna jest nam znajomość zasad rynku – tylko dzięki temu będziemy mogli szacować potencjalne zyski, które płyną z naszych inwestycji. Przyda się też zwyczajna intuicja, gdyż jest to zawód, w którym nigdy nie możemy być pewni, czy nasze przewidywania się sprawdzą. To właśnie czyni ten zawód takim ciekawym, ale także potencjalnie stresującym.

Sprzedawca produktów finansowych

Na koniec propozycja dla osób, które najlepiej czują się z kontaktem z klientem i sprzedażą. Sprzedawca produktów finansowych zajmuje się oferowaniem i sprzedażą różnych pożyczek, lokat, czy innych tego typu produktów. To świetna propozycja dla każdej osoby, która nie lubi pracy przy biurku i monotonii – praca handlowca wymaga od nas sporego zaangażowania i pracy w terenie, często całymi dniami. Żeby zostać sprzedawcą produktów finansowych, przede wszystkim konieczne są umiejętności sprzedażowe i perswazyjne. Jest to praca z ludźmi, co powoduje, że każdy dzień pracy przyniesie nam nowe doświadczenia. Pamiętajmy jednak o tym, że nie zawsze te doświadczenia będą przyjemne.

Dodaj komentarz