logistyka

Systemy ERP w logistyce – podpowiadamy, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę

Branża logistyczna to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki. Konkurencyjny rynek sprawia przy tym, że działające w niej przedsiębiorstwa muszą stawiać na innowacje, pozwalające na ciągłe podnoszenie efektywności oraz szybką i bezbłędną realizację procesów. Olbrzymim udogodnieniem w tym zakresie staje się system ERP. W wielu przypadkach to absolutna podstawa, bez której trudno o skuteczną rywalizację z innymi podmiotami oraz osiągnięcie pełni potencjału. Warto dowiedzieć się więcej na ich temat i przekonać się, jakie korzyści wynikają ze wdrożenia.

ERP – co to znaczy?

System ERP (ang. Enterprise Resource Planning) odpowiada za kompleksowe zarządzanie wszystkimi zasobami posiadanymi przez firmę oraz zachodzącymi w niej procesami. Odróżnia go przede wszystkim podejście do organizacji i wykorzystania danych.

W przeciwieństwie do wielu rozwiązań, które były popularne jeszcze kilka lat temu, umożliwia podejmowanie scentralizowanych działań i automatyzację większości procesów. Systemy ERP należą przy tym do jednej z najszybciej rozwijających się gałęzi rynku, ich dostarczaniem zajmują się firmy takie jak katowicki Kotrak.

Systemy ERP w logistyce

Systemy ERP zyskują szczególne znaczenie w branży logistycznej i spedycyjnej. Dzięki modułowej budowie możliwe staje się skonfigurowanie narzędzi w taki sposób, aby były jak najlepiej dostosowane do potrzeb i możliwości konkretnej organizacji, w tym również jej charakterystyki. Skuteczna implementacja pozwoli przede wszystkim na usprawnienie obiegu dokumentów w całym procesie – a więc np. od złożenia zamówienia przez wydanie magazynowe i szerszą politykę magazynowania towarów po rozliczenie transakcji, przekazanie towaru do działu spedycji czy doręczenia. Pozwala to również na rozliczenie wszystkich niezbędnych dokumentów oraz zadbanie o kwestie kadrowe czy płacowe bez konieczności korzystania z zewnętrznych narzędzi.

Systemy ERP: przykłady wykorzystania

Oprogramowanie informatyczne jest bardzo różnorodne, dzięki czemu można wykorzystać je zasadniczo we wszystkich branżach i w zróżnicowanych jednostkach organizacyjnych. Im lepiej system będzie dostosowany do najważniejszych potrzeb firmy, tym większa szansa na osiągnięcie wysokiego wskaźnika workflow oraz automatyzację kluczowych procesów, co przekłada się bezpośrednio na wymierne korzyści i efektywność podejmowanych działań.

Aby to osiągnąć, należy dobrać odpowiedni system ERP. Produkcja i wdrożenie narzędzi tego typu to bardzo odpowiedzialne zadanie, które należy powierzyć doświadczonym ekspertom. Współpraca z właściwym podmiotem pozwoli nie tylko na optymalizację bieżących procesów, ale również zdecydowanie wydajniejsze planowanie i budowanie skutecznych strategii.

Monitoring i analityka

System ERP w logistyce może odpowiadać na bardzo zróżnicowane potrzeby. Z jednej strony staje się podstawowym narzędziem, do którego dostęp mogą zyskać wszyscy uprawnieni pracownicy. Dzięki temu wykonywanie obowiązków będzie zdecydowanie łatwiejsze, szybsze i obarczone mniejszym ryzykiem popełnienia błędu.

Z drugiej strony system ERP to również źródło niezwykle cennych informacji, które mogą zostać wykorzystane przez moduły Business Intelligence, odpowiedzialne za raportowanie i wizualizację danych, co umożliwia monitorowanie wdrażanych zmian oraz modyfikowanie realizowanych do tej pory planów.

Dodaj komentarz